Misja szkoły:

„Podaj mi swoją dłoń,
zmierzamy w tym samym kierunku.
Drogowskazem jest: prawda, miłość, piękno i dobro.”

Budynek szkoły

TRZYDNIOWA WYCIECZKA DO WARSZAWY KLAS ÓSMYCH

19 listopada 2021

 

W dniach 19 -21 X 2021 r. klasy ósme wyruszyły na podbój Warszawy.  Młodzież pojawiła się na zbiórce punktualnie o  5.15 w doskonałych nastrojach. I już na wstępie należy podkreślić, że  taka atmosfera trwała nieprzerwanie przez trzy dni.

W pierwszym dniu już od godz. 11.00 rozpoczęliśmy zwiedzanie Starówki. Pod kolumną Zygmunta III Wazy czekał na nas przewodnik. Zobaczyliśmy: Plac Zamkowy, Bazylikę Archikatedralną  św. Jana Chrzciciela, Rynek Starego Miasta, Barbakan i mury obronne, Pomnik Małego Powstańca, Belweder, pomnik Józefa Piłsudskiego, Grób Nieznanego Żołnierza, Bazylikę św. Krzyża (gdzie spoczywa serce Chopina)  oraz odbudowany w stylu barokowo – klasycystycznym Zamek Królewski. (Warto przypomnieć, że w latach 2021-2024  obchodzony jest jubileusz 50-lecia odbudowy Zamku Królewskiego.  Następnie udaliśmy się do Hotelu Aramis na obiadokolację i nocleg.

Następnego dnia, po sutym śniadaniu w formie bufetu szwedzkiego, zwiedziliśmy Łazienki Królewskie. Zobaczyliśmy: pomnik Szopena, Starą Oranżerię, Pałac na Wyspie. Na wszystkich spore  wrażenie zrobił Amfiteatr, a w szczególności półkolista widownia, scena położona na sztucznej wyspie i rząd kamiennych rzeźb, przedstawiających sławnych autorów dramatycznych.  Przepiękna słoneczna pogoda i jesienna aura drzew sprawiły, że czuliśmy się jak w baśniowej scenerii.

Dalsza  część dnia związana była z tematyką wojenną i okrucieństwem II wojny światowej. Zobaczyliśmy:   fragment muru Getta Warszawskiego przy ul. Złotej 62, pomodliliśmy się na grobach „Rudego”, „Zośki” i „Alka” oraz innych grobach osób zasłużonych dla Ojczyzny pochowanych na cmentarzu Powązki Wojskowe. O godz. 15.00 w grupach zwiedziliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego i obejrzeliśmy film „Miasto ruin”.

Wyczerpani wróciliśmy do hotelu na obiadokolację. To jednak wcale nie był koniec wrażeń na ten dzień, dlatego że pani Jadwiga Fuglewicz zaprosiła  do nas na spotkanie  niezwykłego gościa – radcę Prezesa Rady Ministrów- Panią Joannę Tomasini- Lewandowską.

W ostatnim dniu spoglądaliśmy na Warszawę z góry, czyli z ogrodu na dachu biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego. Następnie w  Centrum Nauki Kopernik podziwialiśmy najnowsze osiągnięcia polskiej myśli technicznej. Przez kilka godzin indywidualnie  wykonywaliśmy najróżniejsze eksperymenty z dziedziny biologii i fizyki.  Obiad w restauracji Literatka na Placu Zamkowym był ostatnim punktem programu.

Pomimo zmęczenia zwiedzaniem  oraz oszołomienia natłokiem wrażeń byliśmy zadowoleni. Panowała miła atmosfera. Nasze klasy bardzo się zintegrowały. Nareszcie udało nam się zapomnieć o długotrwałym lockdownie i izolacji. Zobaczyliśmy wiele interesujących miejsc. Zrobiliśmy sporo pamiątkowych zdjęć.

Uważamy, że wycieczka była bardzo udana. Mamy nadzieję, że jeszcze w tym roku szkolnym wybierzemy się na kolejną…

 

 

Misja szkoły
"Podaj mi swoją dłoń, zmierzamy w tym samym kierunku. Drogowskazem jest: prawda, miłość, piękno i dobro."
Zespół Szkolno – Przedszkolny Nr 3
ul. Skrajna 1
35-231 Rzeszów

tel. 017-74-824-30, fax. 017-74-824-40
e-mail: zszp3@zszp3.resman.pl
www.szkola13.rzeszow.pl
Copyright © 2022
Skip to content