Misja szkoły:

„Podaj mi swoją dłoń,
zmierzamy w tym samym kierunku.
Drogowskazem jest: prawda, miłość, piękno i dobro.”

Budynek szkoły

WYCIECZKA KLAS 6 DO KRYNICY

25 maja 2023

W dniach 18 i 19 maja 2023, uczniowie klas 6a i 6b  uczestniczyli w dwudniowej wycieczce do Krynicy, dofinansowanej w ramach programu Ministerstwa Edukacji Narodowej „Poznaj Polskę. Uczniowie zwiedzali punkty edukacyjne oraz podziwiali przepiękny rejon Beskidu Sądeckiego. Najpierw odwiedziliśmy Zagrodę Maziarską w wsi Łosie, gdzie zamieszkiwali Łemkowie, którzy wydobywali oraz handlowali produktami pochodzenia naftowego. Ciekawe okazały się zabudowania z przełomu XIX i XX wieku  – chata, stodoła, spichlerz i wozy maziarskie. Następnie, wyjechaliśmy kolejką gondolową na szczyt Jaworzyny Krynickiej, która ma długość 2211m i biegnie wzdłuż Czarnego Potoku w otoczeniu niepowtarzalnego krajobrazu beskidzkiej przyrody. Po zejściu z Jaworzyny ścieżką przyrodniczo-edukacyjną, spacerowaliśmy uliczkami Krynicy. Zatrzymaliśmy się m.in. przy pomniku artysty Epifaniusza Drowniaka – Nikifora, który niezmiennie od lat, wraz ze swoim towarzyszem Hałko, strzeże wejścia na główny Deptak w miasteczku. Ponadto, odwiedziliśmy muzeum Nikifora, gdzie podziwialiśmy twórczość z różnych okresów życia artysty, wraz z pamiątkami, publikacjami i zdjęciami. Szczególnie zainteresował nas film o życiu artysty. W czasie spaceru po Krynicy, uczniowie dowiedzieliśmy się, że Prymas Tysiąclecia Kardynał Stefan Wyszyński wielokrotnie przebywał w miasteczku i zatrzymywał się najczęściej w  Domu Sióstr Zgromadzenia św. Elżbiety. Odbyliśmy także pieszą wędrówkę na Górę Parkową. Podczas wędrówki mijaliśmy  pomnik Prymasa oraz figurę Matki Bożej, przy której najczęściej się modlił. Zatrzymaliśmy się również w krynickiej Pijalni Wód Mineralnych.  Kolejną atrakcją był wyjazd oraz zjazd kolejką górską na szczyt stacji narciarskiej Słowtwiny Arena (896 m n.p.m), gdzie odbyliśmy spacer po deptaku wiodącym prosto na szczyt wieży widokowej wykonanej z ogromnych bali drzewa akacjowego, uznawanego za jedno z najtrwalszych drzew.

Doskonale się bawiliśmy w na wycieczce w Krynicy i będziemy mieć piękne wspomnienia z tego wyjazdu.

Misja szkoły
"Podaj mi swoją dłoń, zmierzamy w tym samym kierunku. Drogowskazem jest: prawda, miłość, piękno i dobro."
Zespół Szkolno – Przedszkolny Nr 3
ul. Skrajna 1
35-231 Rzeszów

tel. 017-74-824-30, fax. 017-74-824-40
e-mail: zszp3@zszp3.resman.pl
www.szkola13.rzeszow.pl
Copyright © 2024
Skip to content