Misja szkoły:

„Podaj mi swoją dłoń,
zmierzamy w tym samym kierunku.
Drogowskazem jest: prawda, miłość, piękno i dobro.”

Budynek szkoły

WYCIECZKA KLAS 3 DO WIELICZKI I KRAKOWA

16 maja 2023

W dniu 12 maja 2023 r. uczniowie klas 3 uczestniczyli w jednodniowej wycieczce do Wieliczki i Krakowa dofinansowanej  w ramach programu Ministerstwa Edukacji i Nauki pod nazwą „Poznaj Polskę”.

Zwiedzanie punktów edukacyjnych odbywało się z miejscowymi przewodnikami. W czasie zwiedzania Kopalni Soli w Wieliczce uczniowie zostali zapoznani z historią kopalni, która w 1978 roku znalazła się na pierwszej liście światowego dziedzictwa UNESCO, a miejsca udostępnione do zwiedzania to owoc pracy górników, którzy przez setki lat eksploatowali wielickie złoża soli. Wędrując prawie 3 kilometrowymi krętymi korytarzami zobaczyli wiele solnych komór, między innymi komorę Pieskowa Skała, Kazimierza Wielkiego, Stanisława Staszica, Mikołaja Kopernika z licznymi pomnikami, rzeźbami i płaskorzeźbami z soli. Podziwiali także największą na świecie świątynię – kaplicę św. Kingi, trzy jeziorka solankowe oraz monumentalne konstrukcje ciesielskie. Następnie uczestnicy wycieczki spożyli obiad w restauracji hotelu Grand Sal w Wieliczce. Po obiedzie uczniowie wzięli udział w warsztatach połączonych z pokazem pt. „Jak to jest zrobione?”, czyli skąd się biorą lizaki i cukierki. Każdy uczeń wykonał własnoręcznie lizaka, kroił własne cukierki oraz otrzymał certyfikat Młodego Karmelarza. W czasie spaceru po Krakowie „Drogą królewską” uczestnicy wycieczki zobaczyli Barbakan i pozostałości murów obronnych. Będąc na Starówce zobaczyli Sukiennice, Wieżę Ratuszową, pomnik Adama Mickiewicza, Bazylikę Najświętszej Marii Panny. Kontynuując spacer ulicą Grodzką i Kanoniczną dotarli na Wzgórze Wawelskie, gdzie zobaczyli Zamek Królewski, Katedrę, dziedziniec z arkadowymi krużgankami. Spacer został zakończony przy rzeźbie smoka. Wycieczka dostarczyła uczniom wiele radości, dużo wrażeń oraz wiedzy.

 

Misja szkoły
"Podaj mi swoją dłoń, zmierzamy w tym samym kierunku. Drogowskazem jest: prawda, miłość, piękno i dobro."
Zespół Szkolno – Przedszkolny Nr 3
ul. Skrajna 1
35-231 Rzeszów

tel. 017-74-824-30, fax. 017-74-824-40
e-mail: zszp3@zszp3.resman.pl
www.szkola13.rzeszow.pl
Copyright © 2024
Skip to content