OTWARCIE STAROMIEJSKIEJ ŚCIEŻKI HISTORYCZNEJ

24 października 2022
W dn. 23.X.2022 w niedzielę miało miejsce ważne wydarzenie dla mieszkańców Staromieścia: otwarcie Staromiejskiej Ścieżki Historycznej. Uczestnicy wydarzenia spotkali się pod dworem Jędrzejowiczów przy Pomniku10 Rąk o godzinie 13.00 gdzie swój początek ma Staromiejska Ścieżka Historyczna i udali się w stronę Szkoły Podstawowej nr 13 pod kierunkiem przewodnika p. Dariusza Mazurka, który przybliżył historię Staromieścia. O godzinie 14.00 w szkolnej sali gimnastycznej odbyła się główna uroczystość, na którą przybyli zaproszeni goście:  p. Bogdan Kaczmar dyrektor Muzeum Okręgowego w Rzeszowie, p. Mirosław Kwaśniak przewodniczący Komisji Edukacji oraz wiceprzewodniczący Rady Miasta, radni miasta Rzeszowa p. Grażyna Szarama i p. Sławomir Gołąb, p. Barbara Machniak dyrektor naszej szkoły pełniąca funkcję wiceprezesa Stowarzyszenia Przyjaciół Staromieścia oraz p. Marek Chłanda prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Staromieścia. Szkoła Podstawowa nr 13 ściśle współpracuje ze Stowarzyszeniem Przyjaciół Staromieścia. W zeszłym roku otworzono Izbę Historyczną, której szkoła użyczyła siedziby. Szkoła aktywnie włącza się w propagowanie historii osiedla Staromieście, w niedzielę można było zakupić Staromiejskie Zeszyty wydawane od końca lat 90- tych, które są skarbnicą wiedzy o Staromieściu. Goście zwiedzili Izbę Historyczną, była to sentymentalna podróż w przeszłość. Na zdjęciach zwiedzający rozpoznawali siebie, swoich rodziców. Można było skosztować potraw regionalnych, a swoim występem umilił nam czas zespół Resovia Saltans. Na pamiątkę tego spotkania każdy uczestnik dostał przypinkę ze znakiem Stowarzyszenia Przyjaciół Staromieścia. Zdjęcia wykonał fotograf p. Karol Karnas.