KONKURS GEOGRAFICZNY „MODEL TERENU W BARWACH HIPSOMETRYCZNYCH” – DLA KLAS V „MODEL UKŁADU SŁONECZNEGO” – DLA KLAS VI

19 listopada 2021

1. Cele konkursu.

1. Popularyzacja wiedzy geograficznej.
  2. Rozbudzanie i rozszerzanie zainteresowań geografią.
  3. Rozwijanie kompetencji kluczowych.
  4. Kształtowanie umiejętności korzystania z różnych źródeł informacji. Kształtowanie umiejętności czytania ze zrozumieniem. Posługiwanie się atlasem.
  5. Poszerzanie wiedzy o prezentacji ukształtowania terenu w klasach V i Układzie Słonecznym w klasach VI.
  6. Promowanie uczniów o szczególnych zainteresowaniach i wiedzy z geografii.
  7. Stworzenie uczniom warunków do wykazania się swoją wiedzą, zainteresowaniami i zdolnościami manualnymi.

1. Uczestnicy konkursu

Uczestnikami konkursu mogą być uczniowie klas V i VI Szkoły Podstawowej Nr 13 w Rzeszowie.

• Przebieg konkursu

Konkurs jest dwuetapowy i będzie polegał na:

1. Etap
    1. Stworzeniu modelu terenu w barwach hipsometrycznych przez uczniów klas V (samodzielnie lub w zespołach maksymalnie 2-osobowych)
    2. Stworzeniu modelu Układu Słonecznego przez uczniów klas VI (samodzielnie lub w zespołach maksymalnie 2-osobowych)

Modele mogą być tworzone dowolną techniką.

1. Etap – finał – na platformie Kahoot – pytania zamknięte oraz umiejętność sprawnego wyszukiwania informacji.
    1. Dla uczniów klas V – wiedza z zakresu znajomości mapy;
    2. Dla uczniów klas VI – wiedza z zakresu znajomości planet Układu Słonecznego i ruchów Ziemi.

W trakcie finału uczniowie powinni mieć dostęp do telefonów komórkowych

Gotowe modele (podpisane w formie: Imię/Imiona; Nr z dziennika; Klasa) należy przekazać bezpośrednio do nauczyciela geografii – w trakcie lekcji danej klasy nie później niż do 26 listopada 2021.

Finał konkursu zostanie przeprowadzony

1. Dla uczniów klas V – 29 listopada 2021 o godz. 15:45,
  2. Dla uczniów klas VI – 3 grudnia 2021 o godz.7:10.

1. Kryteria oceny.
    1. Etap – oceniana będzie dokładność, staranność i wytrzymałość modeli.
    2. Etap – oceniana będzie wiedza i szybkość reakcji na zadawane pytania.

1. Nagrody

1. Za zajęcie miejsca I               – cząstkowa ocena celująca z przedmiotu (waga oceny 3).
  2. Za zajęcie miejsca II              – cząstkowa ocena celująca z przedmiotu (waga oceny 2).
  3. Za zajęcie miejsca III            – cząstkowa ocena celująca z przedmiotu (waga oceny 1)