ANDRZEJKI 2021

1 grudnia 2021
Pierwsza polska wzmianka o wróżbach andrzejkowych pojawiła się już w 1557 r. w kronice Marcina Bielskiego. Niektórzy historycy pochodzenie Andrzejek wiążą ze starożytną Grecją. Najpopularniejszą andrzejkową wróżbą było lanie wosku przez ucho od klucza. Niegdyś używano również do tego celu cyny lub ołowiu. Po zastygnięciu masy oglądało się rzucany przez nią cień. Dzięki temu można było wyczytać, jak będzie wyglądał przyszły wielbiciel lub odgadnąć jego zawód.
                                                                   W naszej izbie same dziwy
                                                                   Płynie wosku wartka struga
                                                                   Pokaż wosku, która pierwsza
                                                                   Wyjdzie za mąż, która druga.
W obecnych czasach Andrzejki obchodzimy w nocy z 29/ 30 listopada. W naszej świetlicy również przygotowaliśmy wróżby andrzejkowe, niestety nie było lania wosku. Na naszych Andrzejkach stworzyliśmy tajemniczą atmosferę, paliły się świece, a dzieciom wróżyły trzy „prawdziwe cyganki”, które przepowiadały przyszłość czytając ją z magicznej kuli, z kart i z dłoni. A wszystko to dzięki uczniom z klas 3a i z 3b, którzy wykazali się talentem aktorskim i prawdziwym słowotokiem podczas wróżenia. Impreza miała duże powodzenie wśród dzieci więc zamierzamy kontynuować tradycję andrzejkową.