XVIII edycja Międzyszkolnego Konkursu Literacko-Teatralnego „Bohaterowie naszych lektur”

W dniu 3.04.2019 r. odbyła się 18. edycja Międzyszkolnego Konkursu Literacko-Teatralnego „Bohaterowie naszych lektur”, którego organizatorem jest Szkoła Podstawowa nr 13 w Rzeszowie.

Młodzi artyści zaprezentowali  się na Dużej Scenie  Teatru  im.
W. Siemaszkowej. Honorowy patronat nad wydarzeniem objęła pani  Renata Szczęch – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz tradycyjnie już  Teatr im. Wandy Siemaszkowej w Rzeszowie.

Celem tego wydarzenia było rozbudzanie i rozwijanie zainteresowań teatralnych i literackich uczniów, konfrontacja osiągnięć rówieśniczych, wychowanie do wartości, kształtowanie postaw patriotycznych, popularyzacja języka ojczystego, polskich tradycji, kultury, pięknych wzorców osobowych i wzmacnianie tożsamości narodowej. Dlatego 18. edycja odbyła się pod hasłem „Portret Polski”.

Konkurs podzielony był na trzy kategorie wiekowe.

W skład jury weszli: p. Małgorzata Machowska - aktorka teatru W. Siemaszkowej – przewodnicząca jury; dr Zofia Brzuchowska – krytyk literacki, literaturoznawca, wykładowca akademicki UR; p. Dariusz Dubiel- prezes Towarzystwa Kultury Teatralnej i pani Joanna Płodzień – nauczyciel SP-13.

Konkurs miał zasięg wojewódzki. Do tegorocznej edycji zgłosiło się 48 uczestników z 23 szkół (m.in. 1, 2, 7, 17, 22 oraz szkoły z Chmielnika, Mechowca, Malawy, Dębicy). Młodzi aktorzy sięgnęli po role, z którymi od dekad mierzą się zawodowcy.Na scenie pojawiły się: królewna Wanda,  Rzepicha , Maria  Skłodowska, Andrzej Kmicic, Jacek Soplica, Latarnik- Skawiński, Zosia, Wojski, Irena Sendlerowa jak również postaci humorystyczne: Papkin, Pchła Szachrajka czy Kura feministka. Konferansjerkę prowadzili: Kajetan Pastuszak, Gustaw Zatorski z kl. 5C oraz Karol Szuban i Rafał Juroszek z kl. 7B.

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy i nagrody rzeczowe.

W trakcie przerw między kolejnymi kategoriami nasi gości częstowali się kawą, sokami, napojami i przepysznymi plackami upieczonymi przez rodziców klasy 5C.

Na finale swoją obecnością zaszczycili nas: pani Renata Szczęch – Podsekretarz Stanu w MSWiA, która osobiście wręczyła dzieciom nagrody oraz pan Waldemar Szumny- radny Rady Miasta Rzeszowa.

Przewodniczący Rady Rodziców, pan Paweł Piekło, wręczył pani minister Renacie Szczęch bukiet kwiatów, pragnąc w ten sposób wyrazić wdzięczność całej społeczności szkolnej za objęcie tego wydarzenia honorowym patronatem.

Natomiast teatr, jako wieloletni partner konkursu, postanowił w tym roku nagrodzić osoby zaangażowane w jego organizację.  Specjalne listy z podziękowaniami otrzymali : p. Barbara Machniak – dyrektor SP-13 oraz organizatorzy: p. Jadwiga Fuglewicz- pomysłodawczyni konkursu, p. Joanna Płodzień, p. Liliana Brydak-Pyrek i p. Zbigniew Krok.

- To wyjątkowi nauczyciele, którzy swoją miłością do teatru chcą i potrafią inspirować uczniów –podkreśliła na scenie  pełnomocnik dyrektora Teatru im W. Siemaszkowej,  Jagoda Skowron.

Podczas trwania konkursu towarzyszyły  nam media : p. Anna Sabat z TVP- Rzeszów https://rzeszow.tvp.pl/42039250/bohaterowie-naszych-lektur-miedzyszkolny-konkurs-teatralnoliteracki

i Szymon Taranda z Radia Rzeszów. https://www.radio.rzeszow.pl/audycje/20611/bohaterowie-naszych-lektur