SPRAWIEDLIWI WŚRÓD NARODÓW ŚWIATA -klasy 6 w Markowej

We wtorek 7 marca 2017 r uczniowie klas 6a i 6b pod opieką nauczycieli pojechali do Markowej do MUZEUM POLAKÓW RATUJĄCYCH ŻYDÓW W CZASIE II WOJNY ŚWIATOWEJ IM. RODZINY ULMÓW.
Uczestnictwo w tej niecodziennej lekcji historii miało związek z realizacją na lekcjach historii tematyki II wojny i okupacji.
Muzeum zachwyciło nas swoją formą architektoniczną na zewnątrz, jak i w wewnątrz oraz multimedialnością i komunikatywnością w przekazie treści. Poznaliśmy dzieje wielu Polaków ratujących Żydów, w szczególności 9-cio osobowej rodziny Państwa Ulmów, którzy za udzielenie pomocy rodzinie żydowskiej zostali  przez Niemców bestialsko zamordowani. Za ten samarytański w stosunku do sąsiadów czyn zostali pośmiertnie odznaczeni przez państwo Izrael medalem ... Sprawiedliwi wśród narodów świata, a przez Kościół Katolicki tytułem ... Sług Bożych. Byliśmy także pod pomnikiem  Rodziny Ulmów.
Warto zwiedzić to muzeum i poznać liczne historie Polaków i Żydów z czasów okupacji niemieckiej , szczególnie , że dotyczą naszego regionu.
Wydaje się, że fotografie oddają charakter tego miejsca niezwykłego miejsca.