Klasy trzecie na wycieczce w Wieliczce

30 listopada klasy trzecie, wybrały się na wycieczkę do Kopalni Soli „Wieliczka”. Tam grupy podążały „Śladami legend wielickiej kopalni” i uczestniczyły w lekcji prowadzonej przez przewodnika - wieloletniego pracownika Kopalni Soli w Wieliczce.

Wszyscy z uwagą słuchali przekazywanej przez niego wiedzy, która przydała się w dniu następnym, przy wypełnianiu przygotowanego quizu o Wieliczce. Podczas wędrówki trasą turystyczną, uczniowie poznali historię zabytkowej kopalni, której początki sięgają czasów średniowiecza, dowiedzieli się o tradycjach i obyczajach wielickich górników, podziwiali prawdziwe cuda wykonane w soli: m.in. wspaniałe kaplice zdobione solnymi rzeźbami i płaskorzeźbami, żyrandole, urokliwe podziemne jeziora, stare wyrobiska o oryginalnej drewnianej zabudowie, dawne narzędzia górnicze oraz zachowane ślady prac w dawnej kopalni. Najbardziej zachwycił wszystkich wystrój wydrążonej w XIX wieku kaplicy św. Kingi. Podczas wizyty w kopalni na głośne zawołanie uczniów przybył Skarbnik – Duch mieszkający w wielickich podziemiach, który zorganizował konkursy np. na rozpoznawanie rodzajów soli, a także wyznaczał rozmaite zadania wzorowane na dawnych pracach górniczych.  W nagrodę za trud połączony z zabawą dobry duch uraczył swoich gości słodkimi upominkami, Ukoronowaniem pobytu w kopalni był obiad w podziemnej restauracji oraz wesoła zabawa na kopalnianym placu zabaw.