Wyjście klasy IV na wystawę

W czwartek 8 grudnia uczniowie klasy czwartej wybrali się na interaktywną wystawę popularnonaukową zorganizowaną przez Konsorcjum URiSRE Stowarzyszenie Upowszechniania Wiedzy ExploRes i Uniwersytet Rzeszowski.

Składa się ona z kilkunastu eksponatów prezentujących zagadnienia z różnych dziedzin wiedzy. Uczniowie  ciekawie i pożytecznie spędzili czas, poprzez zabawę zgłębiali wiedzę z biologii, fizyki, matematyki. Wszystkie eksponaty wymagały aktywności odwiedzających. Wiele z nich to prawdziwe zagadki wymagające logicznego myślenia i wyobraźni a niektóre także podstawowej wiedzy o otaczającym nas świecie

Zestawienie eksponatów

• ŁUK TRYUMFALNY – zestaw klocków i podpór umożliwiających zbudowanie bez spoiwa i elementów montażowych stabilnej konstrukcji wg. krzywej łańcuchowej.
  • TYBETAŃSKA ZAGADKA – układanka, gra logiczna „Wieża Hanoi”.
  • IQBlock – wielopoziomowa gra logiczna związana z figurami geometrycznymi.
  • PŁONĄCY WIEŻOWIEC – układanka logiczna, zestaw specjalnych klocków różnych kształtów do układania na stojaku.
  • TAJEMNICA STOŻKÓW – modele eksponujące krzywe stożkowe i sposób ich powstawania.
  • TOR ANTYGRAWITACYJNY – eksponat pokazujący wpływ środka ciężkości na ruch obiektów (toczenie się stożka pod górę).
  • TAŃCZĄCY Z KULKAMI – zespół wahadeł ukazujący zależność okresu wahadła od jego długości oraz powstawanie fali i zmiana jej częstotliwości.
  • LUSTRO FRANKENSTEINA – zespół wąskich luster ustawionych z przerwami dzięki czemu powstaje złożenie twarzy dwóch osób siedzących naprzeciw siebie.
  • MAGICZNE LUSTERKA – zespół luster do uzyskania efektu wielokrotnego odbicia.
  • WŁODZIMIERZ ODKRYWCA - model anatomiczny torsu i głowy człowieka z możliwością rozkładania i układania poszczególnych organów wewnętrznych.
  • TWARDOGŁOWY – dokładny model czaszki ludzkiej z możliwością jej rozkładania na poszczególne kości i późniejszego składania.
  • SPIRALA ŻYCIA – model helisy DNA zawierający 22 pary nukleotydów z możliwością składania i rozkładania.