tel. +48 17 748 24 30
fax +48 17 748 24 40
35-231 Rzeszów, ul. Skrajna 1

Misja szkoły

"Podaj mi swoją dłoń,
zmierzamy w tym samym kierunku.
Drogowskazem jest: prawda, miłość, piękno i dobro."

Jak niedźwiedź Wojtek został żołnierzem armii gen. Andersa” - edukacja czytelnicza

W dniu 11 października 2016 r. uczniowie klasy 3c pod opieką pań Beaty Węgrzyn i Jadwigi Fuglewicz uczestniczyli w edukacji historycznej zatytułowanej: „Jak niedźwiedź Wojtek został żołnierzem armii gen. Andersa”

Zajęcia odbyły się w WiMPB F. 10, a prowadziły je panie Renata Kozłowska i Joanna Kawiorska z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Rzeszowie. Prowadzące przedstawiły barwną prezentację, zdjęcia, filmy i piosenki o walecznym i niezwykle przyjacielskim niedźwiadku.

Wojtek to syryjski niedźwiedź brunatny. Urodził się w północnej Persji w 1942 r. i zmarł w grudniu 1963 r. w edynburskim ZOO w Szkocji. W 1942 r. Polska Armia utworzona w Związku Radzieckim wraz z tysiącami cywilów została ewakuowana na Bliski Wschód by walczyć z Niemcami u boku Aliantów. Podczas jednego z przystanków w podróży, niedaleko miasta Hammadan (Iran) porucznik Florczykowski kupił albo znalazł małego niedźwiadka. Ten trafił najpierw do siedziby sztabu w Teheranie, a w końcu 22 sierpnia 1942 r. do 22. Kompanii Zapatrywania Artylerii w 2 Korpusie Polskim generała Andersa. Otrzymał imię Wojtek, został oficjalnie wcielony do wojska i nadano mu stopień szeregowego. Zamiast żołdu otrzymywał podwójną porcję jedzenia. Przeszedł z żolnierzami cały szlak bojowy przez Iran, Irak, Palestynę, Egipt do Włoch. Brał udział w bitwie pod Monte Cassino, pomagał nosić ciężkie skrzynie z amunicją, dzięki czemu został uwieczniony w oficjalnym emblemacie 22.Komapanii Zapatrywania Artylerii. Do wojnie, wraz z żołnierzami został przewieziony do Szkocji, a po demobilizacji oddany do Zoo w Edynburgu, gdzie spędził resztę swoich dni.

To właśnie ta historia została przeniesiona na karty książki Łukasz Wierzbickiego „Dziadek i niedźwiadek” Tej niezwykłej historii nasi uczniowie przysłuchiwali się z zapartym tchem. Książka jest dostępna w bibliotece szkolnej. Życzymy miłej lektury.