Spotkanie autorskie z Pawłem Beręsewiczem

28 września 2016 r. uczniowie klasy 5b pod opieką polonistki p. mgr Jadwigi Fuglewicz uczestniczyli w spotkaniu autorskim z Pawłem Beręsewiczem: pisarzem, autorem książek dla dzieci i młodzieży, m.in.: „Pan Mamutko i zwierzęta”, „Wszystkie lajki Marczuka”, „Czy wojna jest dla dziewczyn?”, „Jak zakochałem Kaśkę Kwiatek”, „Zawodowcy” oraz opowiadań o rodzinie Ciumków, współautora słowników polsko-angielskich i tłumacza książek na język polski (m.in.: „Ania z Zielonego Wzgórza”, „Przygody Tomka Sawyera”).

Paweł Beręsewicz napisał dotychczas 24 książki, z których pierwsza nosiła tytuł „Co tam u Ciumków”, zaś najnowsza książka, dedykowana młodszym czytelnikom, będzie zatytułowana „Poczet psujów polskich”.

Spotkanie odbyło się w Filii nr 16 WiMBP w Rzeszowie. Zostało zorganizowane w ramach programu dotacyjnego Instytutu Książki: Dyskusyjne Kluby Książki, a w naszej szkole już kolejny rok działa  DKK  o wdzięcznej nazwie „Pożeracze Książek”.

Na wstępie  Paweł Beręsewicz przedstawił, by później wciągnąć młodych widzów w interesującą i emocjonującą dyskusję o książkach. Była to tzw. rozmowa o literaturze przy herbatce. Autor posiadał własną, wyjątkową „zastawę fajansową”. Pisarz proponował różne tematy rozmowy: miłość, sport, wojna, sensacja, podróże itp.

Zaproszona z widowni Jadzia Górna chciała rozmawiać o pieniądzach. Dzięki temu poznaliśmy dylematy sprytnego Staszka z książki „Pieniądze albo kasa”.

Pisarz przybliżył też "Tajemnicę człowieka z blizną" oraz ostatnio wydaną powieść „Więcej niż klub”. To właśnie na niej złożył pamiątkowe dedykacje dla naszej szkoły. (Powieść dostępna do wypożyczenia w bibliotece szkolnej).