Bohaterowie naszych lektur

REGULAMIN

XVIII Międzyszkolnego Konkursu Literacko - Teatralnego: „BOHATEROWIE NASZYCH LEKTUR”

pod hasłem „Portret Polski”

Szkoła Podstawowa nr 13 w Rzeszowie zaprasza do udziału w XVIII Międzyszkolnym Konkursie Literacko – Teatralnym: „Bohaterowie naszych lektur”, który odbędzie się 3 kwietnia 2019 r. w godz. 900 - 1430

w Teatrze im. W. Siemaszkowej.

Patronat Honorowy:

Renaty Szczęch – Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji

Patronat:

Teatru im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie

Organizator:

Szkoła Podstawowa nr 13, ul. Skrajna 1, 35-231 Rzeszów, tel. 17 7482430,

Jadwiga Fuglewicz (informacje 660-106-883), Joanna Płodzień,

Liliana Brydak- Pyrek, Zbigniew Krok.

Cele konkursu:

• popularyzacja języka ojczystego, tradycji, kultury i świadomości polskich korzeni;

• wzmacnianie tożsamości narodowej;

• rozbudzanie zainteresowań teatralnych i literackich;

• upowszechnianie kultury żywego słowa wśród dzieci;

• przygotowywanie do twórczego uczestnictwa w życiu kulturalnym szkoły i środowiska;

• przygotowanie do pełnienia przyszłych ról społecznych;

• stworzenie możliwości powszechnego udziału dzieci utalentowanych aktorsko w konfrontacji osiągnięć rówieśniczych pod okiem profesjonalnego jury.

Ostateczny termin nadsyłania zgłoszeń: 14 marca 2019 r. pocztą elektroniczną na adres: konkurs-teatralny-sp13@wp.pl. Regulamin, karty zgłoszenia i zgody na przetwarzanie danych i publikację wizerunku zamieszczone są na stronie internetowej szkoły: http://zsp3.rzeszow.pl/ w zakładce konkursy.

Regulamin konkursu:

• Konkurs przeznaczony jest dla uczniów szkół podstawowych i będzie się odbywał w trzech kategoriach wiekowych: kl. II-III, IV-VI oraz VII-VIII.

• Każda szkoła może wytypować po dwóch reprezentantów w każdej kategorii wiekowej

z wyjątkiem uczniów, którzy w ciągu ostatnich trzech lat otrzymali już tytuł laureata

(I miejsce) tego konkursu.

• Konkurs zostanie przeprowadzony w kategorii artystycznej: teatr jednego aktora.

• Uczestnicy kreują jednego dowolnego bohatera, który prezentuje się poprzez monolog sceniczny oparty na treści lektury lub wykorzystujący jej fragment (na scenie może być tylko jedna osoba). Czas trwania występu od 3 do 4 minut.

• Dozwolone jest korzystanie jedynie z podkładu muzycznego (bez słów komentujących akcję).

• Jury turnieju dokona oceny według następujących kryteriów:

I. Kreacja wybranego bohatera literackiego

• wartość merytoryczna,

• wartość artystyczna.

II. Dobór repertuaru stosowny do wieku.

III. Oprawa plastyczna (kostiumy, rekwizyty) i muzyczna.

• W skład komisji, oprócz organizatorów, wejdą przedstawiciele rzeszowskiego środowiska kulturalnego.

• Ostateczna interpretacja regulaminu należy do organizatorów.

• Dla wszystkich uczestników i ich opiekunów przewidziane są upominki i pamiątkowe dyplomy.

• Konkurs znajduje się w Wykazie zawodów wiedzy, artystycznych i sportowych Podkarpackiego Kuratora Oświaty i może być wymieniony na świadectwie ukończenia szkoły.

Organizatorzy:                                                                                Dyrektor

mgr Jadwiga Fuglewicz

mgr Joanna Płodzień                                                                 mgr Barbara Machniak

mgr Liliana Brydak-Pyrek